28.01.2015

Dobry początek dnia, czyli lekkie i zdrowe śniadanie

Nasz organizm każdego dnia potrzebuje solidnego kopa, najlepiej z samego rana.Takim kopem może okazać się pełnowartościowe śniadanie. Pierwszy posiłek w ciągu dnia powinniśmy zjeść w ciągu 45 minut po przebudzeniu.

Kobieta, o niedużej aktywności fizycznej,  by nie schudnąć, ani nie tyć, powinna dostarczyć swojemu organizmowi około 2000kcal. Dlatego każdy nasz posiłek powinien zawierać około 400kcal, dla mężczyzn ta wartość zwiększa się do 600kcal. 

Podczas jednego posiłku kobieta jest w stanie efektywnie przyswoić 400kcal, więc jeżeli będziemy spożywać 5 posiłków o podobnej kaloryczności to na pewno nie przytyjemy. Jeżeli jednak zdecydujemy się jeść jedynie trzy posiłki o zwiększonej kaloryczności, np. ok 650kcal, nasz organizm i tak przyswoi zaledwie 400kcal. Niezależnie od tego jak dużo kcal dostarczysz organizmowi w ciągu jednego posiłku, on spożytkuje 400kcal a całą resztę zmagazynuje w postaci tkanki tłuszczowej.

Dlatego powinniśmy jeść 5 posiłków o przybliżonej kaloryczności w mniej więcej 3 godzinnych odstępach czasowych.

Dziś przygotowałam dla was moją propozycje zdrowego śniadania. Do jego przygotowania potrzebujemy: 
 • jogurt naturalny - 165g, czyli około 113 kcal
 • maliny - 165g, czyli około 45 kcal
 • otręby żytnie, łyżeczka, ok 12 kcal
 • siemię lniane, łyżeczka, ok 15 kcal
 • słonecznik, łyżeczka, ok 57 kcal
 • chudy twaróg, 50g, ok 42 kcal
Wszystkie składniki na koktajl wrzucamy do blendera i dokładnie mieszamy. Otręby, siemię oraz słonecznik najlepiej namoczyć dzień wcześniej, gdyż lubią pęcznieć i zabierać nam cenne minerały. Cały nasz koktajl zawiera 281 kcal, dzięki czemu możemy sobie dodatkowo pozwolić na zdrową kanapkę bądź jajko, choć myślę, że po takim sytym śniadaniu będzie to zbędne. 4 komentarze:

 1. U mnie siemię lniane le leży i leży, w ogóle nie mam na nie pomysłu... ale widzę, że spokojnie można je wrzucić do blendera :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda pysznie. Jutro robię :)

  OdpowiedzUsuń